Eko

eko_pano

Możesz pomyśleć, że dziś jest taka moda, by jednym tchem do roweru dodawać słówko „eko”. Z perspektywy sklepu i serwisu przez który rocznie przewija się pewnie ponad tysiąc jednośladów ten temat ma jeszcze jeden ważny aspekt – jak zagospodarować to, co po tym peletonie zostaje. A sprawa jest niebagatelna.

Staramy się mieć w swojej ofercie coraz więcej produktów wytwarzanych z materiałów ekologicznych. Szukamy naturalnych zamienników dla tego, co bywało w rowerach plastikowe.

zardzewiałkaNo dobrze, powie ktoś, ale rower to przecież także tworzywa sztuczne, trudno rozkładające się guma i plastik a także smary. Myślimy i o tym. Często żywotność poszczególnych elementów jest znacznie dłuższa niż czas użytkowania jednego roweru. Dlatego trafiające do nas rowery, których nie da się już uruchomić rozbieramy na części, które wykorzystujemy potem do uruchomienia innych rowerów. Wyeksploatowane opony potrafimy wykorzystać ponownie. Jak? Przyjdź a zobaczysz:) Do usuwania smarów używamy biodegradowalnych substancji (np BioCleaner firmy Pedros), które są przyjazne dla środowiska.

 

A co z samymi rowerami? Tu wiele zależy od użytkownika. Przez nasz serwis przewijają się czasem rowery wyprodukowane przed wojną. Trudno wytłumaczyć to wyłącznie powiedzeniem, że „przed wojną wszystko było lepsze” więc i rowery produkowano solidniejsze. Ich długowieczność bierze się głównie z troskliwej opieki ze strony właścicieli. Jeśli więc pytasz co my robimy, by wydłużyć życie rowerów my odpowiadamy : robimy tyle, ile chcą właściciele rowerów. Jeżeli decydują się dbać o swój pojazd i nie chcą go po 2-3 latach wymieniać, bo im się znudził to prawdopodobnie mogą mieć ten sam rower przez 10 i więcej lat. A nieraz i przez całe życie.pedros cleaner

Jeżeli jednak trafiają do nas „rowery niechciane” albo poważnie uszkodzone nie wahamy się oddać je na złom. To w końcu najlepszy rodzaj przemysłowego (nie biologicznego) przetworzenia odpadów. Zanim jednak taki rower wyjedzie od nas do huty dostaje od nas drugą szansę:) Patrzymy czy nie mógłby posłużyć do budowy jakiegoś niskobudżetowego pojazdu. W końcu nie każdy potrzebuje szykownego lub wyczynowego roweru.

Nie wiesz co zrobić ze swoim starym rowerem możesz go przyprowadzić do nas. Być może go odkupimy a może przekażemy w Twoim imieniu komuś innemu.  Nie bój się też zostawić u nas zużytych baterii czy złomu – zajmiemy się tym jak trzeba:)