Happy Birthday Pashley!

logo-pashley-round-90250Nasza ulubiona marka rowerów obchodzi swoje święto. Pashley Cycles kończy 90 lat! Założona w 1926 roku w Anglii firma nieprzerwanie produkuje rowery zachowując własny styl i kultywując dobrą tradycję. Pozwólcie, że pokażemy Wam co oferowała firma na przestrzeni lat i wyglądają nowe propozycje przygotowane specjalnie na dziewięćdziesięciolecie firmy.

Firma powstałą w 1926 roku jako „Pashley and Barber” w Birmingham, ówczesnym zagłębiu przemysłowym Anglii. Na miejscu działało już wielu innych producentów, w tym dostawcy części potrzebnych do produkcji rowerów. Założyciel firmy, Rathbone Pashley był wcześniej zatrudniony w Austin Motor Company. Oferta firmy obejmowała rowery wyścigowe, transportowe oraz tandemy.

Niedługo później, w latach 30. Pashley skupił się na produkcji rowerów transportowych. W owych czasach niewielu drobnych przedsiębiorców mogło sobie pozwolić na własny, zmotoryzowany środek transportu. Pashley dostarczył im rozwiązania w postaci trójkołowych rowerów – w Polsce znanych jako riksze – do przewozu towarów a także do użytku jako mobilne punkty handlowe, kioski czy „lodziarnie”.

.

W czasie Drugiej Wojny Światowej część mocy produkcyjnych wykorzystana została na potrzeby wojska. Jednak zapotrzebowanie na rowery transportowe stale rosło ze względu na ograniczony dostęp do paliwa i malejącą siłę nabywczą brytyjskich przedsiębiorstw. Dla firmy był to trudny okres ze względu na trudności w zdobyciu materiałów niezbędnych do produkcji.

.

Okres powojenny przyniósł rozwój motoryzacji a wraz z nim zmianę potrzeb klientów firmy. Zbiegło się to w czasie z przejściem na emeryturę Ratha Pashleya, założyciela firmy i przejęcia kierownictwa przez jego syna, Dicka. Przeniósł on zakład do jego obecnej lokalizacji. W firmie pojawił się John Kerby, autor większości najpopularniejszych modeli tej firmy. Niektóre z nich są wciąż produkowane.

Okres, w którym wiele firm porzuciło ręczną produkcję na rzecz wytwarzanych automatycznie i masowo rowerów był decydujący dla obecnego oblicza firmy. Wykorzystując rosnące zainteresowanie klasycznymi rowerami Pashley zdecydował się podążać swoją drogą i pielęgnować tradycję. Wprowadzając do swojej oferty modele takie jak Roadster, Guv’nor czy Clubman nawiązał do najlepszych wzorów z historii własnej i ogólnobrytyjskiej tradycji przemysłu rowerowego.

pashley-90th-anniversary-bicycles980x550

.

Dziś, w roku swojego jubileuszu zatrudniająca 54 osoby firma wprowadza na rynek unikatowe rowery łączące ze sobą doskonałą jakość z tradycją i doświadczeniem budowy klasycznych rowerów. Oparte na stalowych ramach modele Pathfinder, Roadfinder a także jubileuszowe wersje Speed 3 i innych rowerów są czymś unikatowym na rynku. I pozwalają się cieszyć dziewięćdziesięcioleciem firmy wszystkim jej sympatykom.

Happy Birthday Pashley Cycles!